Seuran päättäjäiset 2020

Riihimäen Palloseuran pelikauden 2020 palkitsemis- ja päättäjäistilaisuudet pidettiin viikolla 48 poikkeuksellisesti ilman seuran järjestämää juhlatilaisuutta. Koronapandemian takia ja kontaktien välttämiseksi kukin joukkue palkitsi omat pelaajansa omien harjoitustensa yhteydessä, ja seuran puolesta palkitut toimihenkilöt hakivat palkintonsa seuran toimistolta erikseen.

 

Palloseura palkitsi seuraavat pelaajat:

 

Vuoden miespelaaja: Joonas Mustakoski (Miesten edustusjoukkue)

Vuoden yllättäjä: Matias Laurila (Miesten edustusjoukkue)

Vuoden naispelaaja: Jenni Syrenius (Naisten edustusjoukkue)

Vuoden poikapelaaja: Tony Duong (P2004)

Vuoden tyttöpelaaja: Anni Fyhrqvist (T2005-06)

Vuoden poikajuniori: Emil Ahola (P2009)

Vuoden tyttöjuniori: Essi Mattila (T2009-2010)

 

Vuoden RiPSiläinen: Eero ”Hyny” Hynynen

Vuoden valmentaja: Ville Linden (T2007-2008)

Vuoden joukkueenjohtaja: Mikko Suomalainen (P2011)

Vuoden huoltaja: Heidi Kallio (P2009)

Vuoden RiPSPECT-teko: Henri Siltasen organisoima Nappulaliiga

Vuoden joukkue: T2005-06

 

OP-Etelä Häme Nappulaliigan aktiivisimmat pelinohjaajat: Aleksi Ahoniemi, Nooa Isoaho, Emmaliina Kaasalainen, Jasper Rissanen, Altti Västilä

Sarjapelien aktiivisimmat pelinohjaajat: Konsta Lundahl, Oliver Palmu

 

Tsemppari-palkinnot

 

Naiset edustus: Janna Pakkanen

RiPS /2: Tero Riskumäki, Tapani Viitala

P2004: Unto Pekonen

P2005-2006: Tarvo Korpisaari, Kasperi Lehtola, Nooa Isoaho

T2005-2006: Martta Vesamäki, Kerttu Kitinoja

P2007: Elias Loppi, Lukas Kujala, Tomi Salastie

T2007-2008: Verna Vestman, Pihla Soininen, Siiri Pylkkänen

P2008: Joel Ahola, Veeti Lilius

P2009: Eero Pyyhtiä, Jesse Lilli, Milo Anttila

T2009-2010: Kaisa Alastalo, Alisa Rantanen, Nea Kurkela

P2010: Eemeli Oksanen, Aatos Vilja, Oskari Siren

P2011: Topias Enqvist, Onni Nummela, Atte Näsman, Artturi Ryhänen, David Nwaeze

2012: Lotta Karhumäki, Leevi Sievälä, Martti Elomaa, Aatos Lievonen, Masi-Petteri Laurila

P2013: Olavi Elomaa, Rafu Helander, Niko Aakala

 

Lisäksi seura on painattanut kunniakirjat aloittavalle 2014-ikäluokalla aiempien vuosien tapaan.

Vuoden ripsiläiseksi palkittiin ansaitusti jalkapallokonkari Eero "Hyny" Hynynen.
Vuoden joukkueenjohtaja Mikko Suomalainen.
Vuoden valmentaja Ville Linden.
Vuoden huoltaja Heidi Kallio.
Vuoden RiPS-teko -palkinnon sai Nappulaliigan vetäjä Henri Siltanen.
Vuoden pelaajaksi valittiin edustuksen Joonas Mustakoski ja vuoden yllättäjäksi Matias Laurila.
Naisten edustuksen palkitut vuoden naispelaaja Jenni Syrenius ja vuoden tsemppari Janna Pakkanen.
RiPS 2 tsemppari Tapani Viitala.
RiPS 2 tsemppari Tero Riskumäki tyttärineen.
Yhdistetyn C- ja B-tyttöjen joukkueen palkitut: vuoden tyttöpelaaja Anni Fyhrqvist, vuoden tsempparit Martta Vesamäki ja Kerttu "Maalitykki" Kitinoja.
P2004:n eli B-junioripoikien palkitut tsemppari Unto Pekonen ja vuoden poikapelaaja Tony Duong.
T2007-08 tsempparit Siiri Pylkkänen, Verna Vestman ja Pihla Soininen.
P2008 tsempparit Veeti Lilius ja Joel Ahola.
P2009 vuoden tsempparit Eero Pyyhtiä, Milo Anttila, Jesse Lilli sekä vuoden poikajuniori Emil Ahola.
T2009-10 vuoden tsempparit Kaisa Alastalo, Alisa Rantanen ja Nea Kurkela.
T2009-10 vuoden tyttöjuniori Essi Mattila.
C-junioreiden palkitut tsempparit Tarvo Korpisaari, Nooa Isoaho, Kasperi Lehtola
P2013 tsempparipalkinnot menivät Olavi Elomaalle, Rafu Helanderille ja Niko Aakalalle.
Juniorivalmennuskoordinaattori Joni Reijo jakaa aloittaneelle 2014-joukkueelle diplomit.