Miesten edustusjoukkueen kausi 2026 – tahmeasta alusta vahvaan loppukauteen
9.10.2026
Riihimäen Palloseuran miesten edustusjoukkueen kausi käynnistyi haastavissa merkeissä niin kuin harjoitusottelut ja aikaisessa vaiheessa Suomen Cupista tippuminen enteilivät. Sarjakausi alkoikin kahdella tappiolla ja uusiutuneen joukkueen yhteispelin löytäminen vei aikansa, eikä tekeminen ollut vielä alkukaudesta parhaimmillaan.
Kauden edetessä joukkue kuitenkin löysi vähitellen oman tapansa pelata. Harjoituksissa tehty työ alkoi näkyä myös otteluissa, peli kehittyi nousujohteisesti ja joukkueen usko omaan tekemiseen vahvistui. Tämän takia pistesarake alkoi karttua ja olimmekin kevätkierroksen jälkeen kolmantena -kaikki vielä omissa käsissä.
Kauden aikana joukkue otti myös askelia eteenpäin yksilöiden ja nuorten pelaajien osalta. Nuorien pelaajien sisäänajo edustusjoukkueeseen oli yksi kauden hienoimmista onnistumisista. Erityisesti mainittakoon vuonna 2010 syntyneen Luka Väisäsen ja vuonna 2011 syntyneen Adam Ghazalin loppukauden murtautumiset jopa aloituskokoonpanoon. B-juniori-ikäinen Roope Kotonen paukutti 12 peliin yhdeksän maalia. Nuoret pelaajat pääsivät ottamaan vastuuta miesten peleissä ja osoittivat, että RiPS:lla on tulevaisuudessa rakentumassa vahva edustusjoukkue.
Vaikka alkukauden pisteet jäivät odotettua vähäisemmiksi, joukkue onnistui kääntämään kurssinsa ja päätti kauden vahvasti. Lopputuloksena oli lohkon neljäs sija, joka antaa hyvän kuvan kauden kokonaisuudesta. Sijoitus kertoo siitä kehityksestä, jonka joukkue kauden aikana teki, mutta samalla se jättää varmasti myös nälkää tulevaisuuteen.
Kauden alussa asetettuun tavoitteeseen päästiin ja suunta on oikea. Samalla kausi osoitti, että parhaimmillamme pystymme haastamaan sarjan kärkijoukkueet ja pelaamaan tasaväkisesti ketä tahansa vastaan.
Nyt katseet voidaan suunnata tulevaan. Kauden onnistumisista ja myös vaikeista hetkistä pitää ottaa oppia ja tämän kauden neljännen sijan jälkeen ensi kaudeksi on vain yksi päämäärä mitä kohti aletaan tehdä töitä. Tavoitteena on ottaa jälleen yksi askel eteenpäin – kamppailla noususta.
Suuri kiitos kuuluu pelaajille, valmennukselle, taustajoukoille sekä ennen kaikkea kaikille kannattajille ja yhteistyökumppaneille, jotka mahdollistavat edustusjoukkueen toiminnan. Teidän tukenne näkyy ja kuuluu myös kentällä.
Kausi 2026 oli miesten edustusjoukkueelle kehityksen ja uuden rakentamisen kausi. Neljäs sija antaa hyvän lähtökohdan, mutta samalla tiedämme, että potentiaalia on vielä enemmän. Sen näyttäminen jää tulevan kauden tehtäväksi.
Edustusjoukkue aloittaa uuteen kauteen valmistautumisen tiistaina 17.marraskuuta kuukauden kestävällä try out-jaksolla.

